فورجینگ چیست ؟ و انواع فورج کاری فلنج +فیلم

cover-forging-lordlanj.com

فرم و شکل‌دهی به فلزات گداخته یا تحت فشار قرار دادن آنها، توسط قالب‌های فورج و یا پرس های هیدرولیکی یا پنوماتیکی و یا پتک‌های ضربه‌ایی را صنعت فورج کاری فلنج یا فورجینگ (اهنگری)می‌نامند.

برای ساخت قالب فورج از فولادهای گرم کار که دارای استحکام تسلیم بالا و چقرمگی زیادی داشته‌ باشند، استفاده می‌شود.

گاهی بر اساس شکل و نوع قطعه برای رسیدن به فرم نهایی از چندیدن قالب استفاده می‌کنند.(همچون فلنــــج) زیرا با پرس کاری تولید قطعه کامل نمی‌شود و طی چند مرحله شکل نهایی را کسب می‌کند.

-پتک کاری فلنج -لردلنجwhats-forging_lordlanj.com

فورج کاری اصولا به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود.

  • فورج داغ
  • فورج نیمه داغ
  • فورج سرد

فورج داغ

فورج داغ با روش قالب بسته می‌باشد که در بالا توضیح دادیم که شرط آن فولاد باید گرم باشد تا استحکام‌تسلیم بالا داشته باشد،و همچنین قطعه‌کار بین دو قالب قرار می‌گیرد و بر اثر نیروی فشاری یا ضربه ایی فرم می‌گیرد.-فورج فلنج -لردلنجwhats-forging_lordlanj.com

نکته مهم  :   در فورج کاری فلنج ،فورج گرم ماده خام فلنج بایستی به اندازه کافی قابلیت چکش خواری  داشته باشد. در عوض قطعه تولیدی با این روش دارای دقت ابعادی بسیار خوبی است.ولی در فورج داغ دقت ابعادی بسیاری دیده نمی‌شود

سومین روش با قالب باز 

معروف به فورج سرد که شامل خم کاری و کشش و پیچ‌زنی و… می‌باشد،که در این روش نیروی بالا تری نسبت به فورج گرم نیاز داریم.-فورج سرد لردلنجforge-chain-lordlnaj.com

با این روش تولید قطعاتی که تنش بالا و بحرانی دارند بسیار مناسب است، که برای مثال میل‌لنگ و شاتون و چرخدنده‌ها از این قبیل هستند.

نکته:در پروسه‌ی فورج سرد، می توان قطعات پیچیده و حساس را با پرس های چند ایستگاهه تولید نمود، که البته بستگی به شکل و جنس قطعات و میزان دقت و تلرانس‌ آن‌ها دارد.

حتما بخوانید:
جوشکاری co2 چیست؟ به همراه مزایا و معایب

عملیات فروجینگ به روش فورج داغ یا نیمه داغ (گرم) یا فورج سرد صورت می‌گیرد. در عملیات فورج سرد می توان تلرانس های دقیق تری را در قطعات تولیدی به دست آورد، که در روش فورج داغ میسر نمی باشد.

از معایب اصلی فورج سرد در مقایسه با فورج گرم نیاز به قدرت و نیروی بالا و ایجاد تنش هایی بالا روی قالب‌ها می‌باشد.

اکثر قطعات در صنعتی در صنایع پتروشیمی ،ماشین‌سازی،نظامی و … با روش فورج تهیه می‌شود. عملیات فورج قطعات را می‌توان با استفاده از پتک‌های تمام اتوماتیک و پیشرفته که قادر است تعداد ضربات لازم و ارتفاع صحیح هر ضربه را کنترل نماید، تعیین نمود.

در روش فورجینگ مواد کار با قابلیت کوره گری و در حالت گداخته ،فرم لازم را می‌گیرند این قطعات دارای مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به قطعات مشابه ماشین کاری شده هستند.زیرا در پروسه فورج‌کاری مواد اولیه قطعات به هم فشرده شده و قطعات مهمی مانند میل لنگها ،آچارهاو… ساخته می‌شود.

از قابلیت های روش فورج در تولید فراورده های صنعتی می‌توان به کاهش هزینه و انبوهی تولید و از معایب این روش به کمتر دقیق بودن قطعات تولیدشده اشاره‌کرد.

اکثر فلزات چکش‌خوار مانند فولادها،الیاژ های مس و آلومینیوم و … قابلیت عملیات آهنگری را دارند،چدن خاکستری جزء فلزاتی است که خاصیت فورج ‌کاری نداشته زیرا امکان شکستگی در آن وجود دارد.

سوالی مطرح می‌کنم؟

ایا قابلیت کوره کاری و فورج قطعات فولادی وجود دارد؟

بله ، وهمین طور به مواد آلیازی موجود در آنها بستگی دارد.هر چه مقدار کربن فولاد ها کمتر باشد ،می‌توان حرارت شروع آهنگری را افزایش داد. برای فهم بهتر به نکته توجه کن!!

نکته:

در پروسه فورجینگ با افزایش مقدار کربن در فلزات از قابلیت فرم گیری و آهنگری آنها کاسته می‌شود. همچنین فولادهایی برای عملیات فورج مناسب می باشد که مقدار فسفر و گوگرد آنها از %1 بیشتر نباشد.و همچنین گوگرد در فولاد زیاد باشد باعث ایجاد شکست  و ترک های بر روی فولاد گداخته می‌گردد.

حتما بخوانید:
جوشکاری co2 چیست؟ به همراه مزایا و معایب

اصول طراحی قالب های فورج

قالب های فورج کاری فلنج با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و محاسبات دقیق و به کار گیری نرم افزارها و تجارب افراد طراحی می‌شوند.-ساخت فلنج -لردلنجforging-lordlanj.com

قطعات فورج کوره کاری شده دارای کیفیت و قدرت بیشتری هستند. و در طراحی قالب های فورج خواص فیزیکی ،تکنولوژیکی،قابلیت های اهنگری و کوره کاری فلزات که تعیین کننده هستند.

طراح قالب های فورج برای پتک کاری آلیاژ های مقاوم در برابر دما ، باید توجه ویژه ایی نسبت به طرح مواد قالب و عملیات ماشین کاری  و قالب سازی داشته باشد و در پروسه پتک‌کاری، قالب های فورج باید دارای مقاومت تحمل حرارتی بالا و استحکام لازم باشند.

در طراحی قالب های فورج نیازی نیست حفره های قالب از حفره هایی که برای پتک کاری همان شکل از فولاد استفاده می‌شود ، متفاوت باشد. به خاطر لزوم نیروی بیشتر برای پتک کاری آلیاژ های ضدحرارتی باید توجه بیشتری به نیروی قالب به منظور جلوگیری از شکستگی معطوف شود.

نکته: قالب های اصلی باید ضخیم تر باشند. یا تعداد فرورفتگی هایشان کمتر باشد.

نکته: برای پتک کاری آلیاژ های نیکل دار ،از قالب هایی که قبلا برای فورج فولاد به کار رفته است استفاده نمی‌شود.این الیاژها نیازمنده قالب های قوی تر هستند.

در طراحی و ساخت قالب های فورج، کاربرد مستمر و طول عمر قالب یک مشکل بزرگ در پتک‌کاری آلیاژ های ضد حرارت است و اغلب قالب‌ها بعد از کوبیدن حدود 400 قطعه مورد بازسازی قرار گیرند در مقابل اگر فولاد کربن به همان شکل ریخته شده باشد قالب‌ها عموما قبل از بازسازی اصلی قادر به تولید 10000 تا 20000 قطعه پتک‌کاری خواهند بود.

حتما بخوانید:
جوشکاری co2 چیست؟ به همراه مزایا و معایب

این تفاوت مربوط به نیروی بیشتر آلیاژ های ضد حرارتی در دمای بالا و تلرانس نزدیک‌تری است، که معمولا برای پتک کاری آلیاژ های ضد حرارت لازم است. در نتیجه هر گونه تلاشی صورت می‌گیرد تا انتخاب مواد قالب درست و سختی و استحکام آن برای طول عمر قالب بیشتر باشد.

در ساخت قالب های فورج از روش های جدید تکنولوژی ماشین کاری و اسپارک استفاده می کنند.این شکل که ابتدا محفظه ی قالب های فورج را روش سنتی ماشین کاری می‌کنند و اندازه نهایی را با ساختن الکترود مسی که شکل  و ابعاد دقیق قطعه کار است. با عملیات اسپارک انجام می دهند.-ساخت قالب فلنج با اسپارکspark-lordlanj.com

*********

بیشتر بدانید:

ماشین کاری با اسپارک از جدیدترین روش هایی است که به روش های قالب سازی اضافه شده است. ماشین کاری با اسپارک روشی است که در آن از فولاد و یا بقیه فلزات می توان با روش تخلیه الکتریکی براده برداری نمود. اسپارک یک عمل موضعی است و با تناوب زمانی، براده‌ها به صورت حجم کوچک فلزی به تدریج از قطعه‌کار برداشته می‌شوند.و روش خوبی برای ساخت قالب فورج کاری فلنج می‌باشد.

**************

دو نمونه از فورج گرم (فورج کاری فلنج) و فورج سرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *