فلنج لبه‌داریا lap-joint به همراه کاربرد

cover-lap-joint-flange-lordlanj.com

فلنج لبه‌دار یا lap-joint فلنجی معمولی است، که روی یک لوله لبه‌برگشته می‌چرخد، همان فلنج‌معمولی با یک لوله استوانه‌ایی که برای نصب، اول فلنج وارد لوله می‌شود، بعد قطعه استوانه ایی شکل(STUB) داخل لوله می‌رود. بعد جوشکاری می‌شود تا فلنج در تماس با سیال نباشد.-لردلنج-stub-lordlanj.com

فلنج لبه برگشته تقریبا همانند فلنج اسلیپون می‌باشد با این تفاوت که جای واشر ندارد،و همچنین لوله ی لبه برگشته (STUB) با لوله موردنظرمان جوش کاری می‌شود.

در فلنج لبه دار گاهی از دو جنس مختلف استفاده می‌کنند که هزینه این اتصال کمتر شود. ولیکن حواستان باشد کیفیت را فدای آسیب رساندن به خط لوله نکنید.

پس درحالت کلی فلنج لبه‌دار از دوبخش تشکیل شده‌است.

  1. فلنج ساده        FLAT FACE
  2. فلنج لبه‌برگشته STUb  ENDفلنج لبه‌دار یا lap-joint

 

کاربرد ها:

  • در فلنج فلنج لبه‌دار یا lap-joint با سیال هیچ تماسی ندارد موجب به این امر از سیالی که خوردگی زیاد ایجاد می‌کند؛ از این فلنج استفاده می‌گردد. 
  • زمانی که لوله دارای روکش بوده چرخش آزادانه فلنج لبه دار باعث نصب فوقالعاده قشنگ و آسان این فلنج می‌شود.
  • نصب فلنج لبه دار به دلیل چرخشی سوار کردن و یا به عبارتی دیگر تنها فلنجی است که ازادانه حول لوله میچرخد که بقیه فلنج های به علت جوشکاری به لوله جوش خورده می‌شود، بسیار کاربردی می باشد. و همین امر باعث شده که تراز پیچ ها بسیار آسان باشد.
  • فلنج مورد نظر برای لوله ها نازک استفاده نمی‌شود.

نکته:در مواردی که لوله گران‌قیمت ،نظیر فولاد های ضدزنگ استفاده می‌شود،فلنج گلودار  که در مقایسه با فلنج لبه دار بسیار گران قیمت است،  می‌توان از فلنجی با قیمت کمتر استفاده شود که فلنج لبه دار بسیار گزینه خوبی به شمار می آید. یا به عبارتی دیگر این فلنج  برای سیستم های لوله کشی که لوله های فولادی ضد زنگ است، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلنج لبه‌دار یا lap-joint بیشتر در سیستم های که به صورت مستمر نیاز به بازرسی و تعمیر دارند،مانند سیستم های ابزار دقیق که بسیار از لوله های مسی در صنایع نفت و گاز در سایز های پایین  ساخته می‌شوند، و برای محل اتصال به نازل های فلنجی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

لبه برگشته لوله روی صفحه فلنج قرار گرفته و انتهای لوله به صورت لب رو لب جوش داده می‌شود.

فلنج لبه‌دار یا lap-joint

در زمان خرید فلنج لبه‌داریا lap-joint حتما جنس لوله لبه برگشته پارامتری مهم است، تا خورندگی سیال باعث از بین رفتن (STUB) نگردد و آسیب جدی به سیستم لوله کشی وارد نمایید و همواره بهترین متریال فلنج ،متریال لوله‌ایی که در سیستم مورد استفاده قرار گرفته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *