فلنج اریفیس و انواع آن

فلنج اریفیس (orifice flange) یا اریفیس متر(دیافراگم متر)ممکن است از نوع گلودار باشد،که با طراحی خاص به منظور اندازه‌گیری میزان جریان حجمی سیال مایع یا حتی گاز در خطوط لوله استفاده می‌شود.

تصویری که در ذیل مشاهده می‌کنید یک ‌فلنج اریفیس که آماده نصب است که دارای گسکت ،شیر فشار، پیچ ها جک و پیچ ومهره برای نگه داری این فلنج می‌باشد.

-فلنج اریفیس-Orifice_Flange_lordlanj.com

فلنج اریفیس به دوصورت ساخته می‌شود، یکی باسطح(Raised face) و دوم به صورت رینگ جوینت(Ring joint) که با ماشین‌کاری دقیق و پرداخت‌کاری با دقت تولید می‌شود. اریفیس ها در انواع گلودار و اسلیپون و دنده ایی تولید می‌شوند.

از کدام مدل های فلنج اریفیس برای چه کلاسی  استفاده می‌شود؟

کلاس های پایین تا کلاس 300 مجاز به استفاده از:
  • اریفیس دنده ایی
  • اریفیس اسلیپون
  • اریفیس گلودار
و از کلاس 600# تا کلاس 2500# 
  • اریفیس گلودار 

 هرفلنج دارای دوشیر لوله برای اندازه گیری افت فشار جریان از طریق صفحه سوراخ دار است.و همچنین استاندارد ASME B16.36 ابعاد و اندازه های این فلنج را پوشش میدهد.

فلنج اریفیس دارای یک صفحه مخصوص (orifice plate)  که در مرکز دارای سوراخ می‌باشد و همچنین متعلقات مربوطه ،برای اندازه‌گیری شدت‌ جریان سیال  با استفاده از معادله ی برنولی و هم چنین کاهش تلاطم سیال کاربرد‌ دارد.-فلنج اریفیس-Orifice_Flange_lordlanj.com

یک پیچ جک هم در اریفیس تعبیه شده، که این پیچ برای جداسازی آسان جفت اریفیس فلنج از یکدیگر برای تعویض گسکت و یا حتی بازرسی طراحی شده‌است.

نکته مهم برای نصب :

حتما تپینگ‌ها (سوراخ های  که روی فلنج تعبیه شده برای اندازه گیری فشار و دما) در راستای هم قرارگیرند تا در اندازه گیری ورودی و خروجی جریان سیال دقت عالی صورت گیرد و همین طور به سمت بالا تا رسوب و مواد زائددرون تپینگ‌ها نفوذ نکند. شکل زیر نمونه‌ایی از اریفیس که تپینگ ها عمودی و در بالا قرار دارد. 

حتما بخوانید:
فلنج چیست ؟ و انواع آن

فلنج اریفیس

و در آخر فلنج اریفیس معمولاً به عنوان عنصر اصلی برای اندازه گیری جریان در خطوط لوله بر اساس اصل اندازه گیری “فشار دیفرانسیل” ایجاد می شود که هنگام قرار گرفتن انسداد در جریان سیال (Orifice plate) ،و افزایش سرعت مایع اندازه گیری راحتی  فراهم می شود.

فروشگاه لردلنج  تولید‌کننده انواع فلنج‌ها با بهترین کیفیت و بهترین خدمات به مشتریان لردلنجی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *