فلنج عینکی چیست و انواع آن

 فلنج عینکی یا همان فلنج اسپکتیکال دارای دو صفحه دایره ایی مجزا می‌باشد،یک قسمت  همانند فلنج‌ معمولی و قسمت دیگر فلنج کور می‌باشد.که توسط یک بازو (پل) از جنس خودشون به هم متصل شده‌اند.

Spectacle Blind Flange فلنج عینکی

به دلیل شباهت به عینک به همین نام مشهور است. قطر سوراخ عینکی کاملا مطابق با قطر خط لوله است. و برای تعویض حالت ها کافیست پیچ ها را باز نمایید، فلنج را در آورده وطرف دیگر فلنج عینکی را مورد استفاده قرار دهیم. و نیازی به جوشکاری در این فلنج نداریم و توسط پیچ و مهره متصل می‌شود. عمده مصرف این نوع فلنج در جاهایی که در لوله و ادوات و تجهیزات صنعتی در سیستم لوله کشی از یک دیگر جدا شده که نیاز داریم سیال در لوله به طور منظم متوقف شود.

این فلنج توسط فولاد با ماشین‌کاری تولید می‌شود و به اندازه قطر خط لوله بریده و تهیه می‌شود.

در قسمت معمولی فلنج که باز است، فلنج در هنگام نیاز در خط سیال جریان پیدا می‌کند، ولیکن در قسمت کور فلنج جریان در لوله قطع می‌شود .و فلنج‌عینکی با گردش حول سوراخ که در مرکز بازو قرار دارد، به دو حالت مختلف تنظیم می‌شود.

کاربرد فلنج عینکی:

  1. نیاز به عملیات جوشکاری ندارد
  2. باز و بستن خط لوله در اسرع وقت
  3. موحود در سایز های مختلف
  4. مقرون به صرفه بودن (نسبت به کارایی که دارد)
  5. برای تعمییر و نگه داری قطعات
  6. مورد استفاده برای شیر تخلیه های دوبل
  7. برای مسدود کننده هایی که زمان تخلیه سیال فرا رسیده.

انواع فلنج عینــکی 

Flat Face ————–مسطح و برای فشار های پایین

Raise Face————- با سطح برجسته 

Ring Joint Flange—–دارای شیار در سطح فلنج که همراه با واشر رینگی آب‌بندی می‌شود

فلنج عینکیفلنج عینکی

 

نکـته بسـیار مـهم:

این فلنج در دوحالت می‌باشد، که برای قطع و وصل کردن سیال به صورت فلنج مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای تغییر حالت نیاز به تعویض گسکت داریم . و زمانی که فلنج میان دوگسکت برای آب‌بندی قرار می‌گیرد آبندی بی نظیری رو شاهد هستیم.

گاهی در سیستم لوله کشی فضایی برای در نظر گرفتن ،طرف دیگر  عینکی که قابل استفاده نیست را نداریم و به عبارت دیگر سیستم لوله کشی فضایی محدود دارد و یا سایز فلنج عینکی بسیار بزرگ که طبعا بسیار سنگین است و کار تعویض حالت فلنج و یا حتی نصب عینکی را برای ما دشوار می‌سازد. در چنین مواقعی از Ring spacer و spades  استفاده می‌کنیم، با این تفاوت که هر دو آن ها از هم جدا هستند. 

spades-فلنج عینکی-لردلنج

 

نحوه تعویض فلنج عینکی در سیستم لوله کشی 

 

 
ما رو هم در اپارات و یوتیوب دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *